TURKISH DGCA APPROVED TECHNICAL ENGLISH EXAMINATION

Description
Register Form
TURKISH DGCA APPROVED TECHNICAL ENGLISH EXAMINATION
SINAV TARİHİ:   11 NİSAN 2020 CUMARTESİ                    

                                           

SON BAŞVURU:  28 MART 2020  CUMARTESİ    

                                  

HAZIRLIK SEMİNERİ BAŞLANGIÇ TARİHİ:

10 NİSAN 2020 (Bilgi için iletişime geçiniz : 0536 885 48 13 )

SINAV YERİ:ANTALYA-İSTANBUL

                           

(Yeterli katılım sağlanamadığında sınav oturumu açılmayacaktır.Bu durumda, kesin kayıt yaptırmış adayların sınav hakkı bir sonraki oturuma aktarılır.)  

Telepathy Academy, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından SHT-66L-HS Dil Yeterliliği Hizmet Sağlayıcısı Yetkilendirme Talimatı kapsamında, Hava Aracı Bakım personelinin Dil Yeterliliği Sınavlarını gerçekleştirmek üzere yetkilendirilmiş Antalya'daki tek kuruluştur.
Yetki No: TR.66L-HS-0003
SINAV BAŞVURUSU:
 
Telepathy Akademy Havacılık SHGM Teknik İngilizce Dil Sınavı'na kayıt olmak için;

1. SINAV ÜCRETİ: Antalya için 350 TL+KDV (413 Türk Lirası) ve İstanbul için 300 TL+KDV (354 Türk Lirası) sınav ücretini aşağıdaki banka hesabına yatırdığınızı gösterir dekontu info@telepathy.com.tr adresine göndermeniz gerekmektedir.
Banka Hesap Bilgilerimiz:
İŞ BANKASI / ASPENDOS ŞUBESİ
Alıcı adı: Telepati Akademi Havacılık A.Ş., IBAN: TR78 0006 4000 0016 2120 3072 95 (TL Hesabı)
 
2.  KAYIT FORMU: Telepati Akademi Havacılık SHGM Teknik İngilizce Dil Sınavı Kayıt Formunu online olarak doldurmak için lütfen register form kısmını kullanınız 

Sınav kaydınızı oluşturduktan sonra, size sınav yeri ve saatine ilişkin bilgileri içeren bir onay e-postası gönderilecektir. Sınav tarihinizden önce herhangi bir e-posta almamanız durumunda, lütfen e-posta veya telefon aracılığıyla sınav merkezimiz ile irtibata geçiniz.
Telepathy Academy Aviation başvuru geliş sırasına göre randevuları vermek zorundadır. Hiçbir adaya öncelik verilemez. Sınav kontenjanının dolması durumunda başvuran aday Telepathy Academy'nin yapacağı bir sonraki sınava planlanır ve aday bilgilendirilir.
DİL YETERLİLİĞİ ESASLARI:
Yabancı dil yeterliliğini gösteren belgelerin geçerliliği, sınava girilen tarihten itibaren 5 yıldır.
95 ve üzeri not alınması halinde belge sahibinin tekrar sınava girmesine gerek yoktur.

- Aşağıda tanımlı personel; bu talimat kapsamında yapılacak sınavdan 100 tam puan üzerinden en az 45 puan almış olmalıdır:
a) Hava aracı bakım lisansı almak isteyen personel,
b) Bakım kuruluşlarınca onaylayıcı veya destek personeli olarak yetkilendirilecek personel,
c) Kalite denetçisi olarak yetkilendirilecek teknisyenler,
ç) Motor, yardımcı güç ünitesi, iniş takımı, komponent veya parça üzerinde CRS düzenlemek üzere yetkilendirilecek personel,
d) SHY-145 kuruluşunda OJT eğitmeni olarak yetkilendirilen veya yetkilendirilecek personel,
e) SHY-66 Lisans sahibi ve SHT-M IR M.A.801 kapsamında bakım çıkış sertifikası düzenleyen personel,
f) (Ek: 31/08/2015 - 52217814-010.07.01/354) Part-147 kuruluşlarında, Part-66 kapsamında modül sınavlarına girecek ve tip eğitimi alacak kişiler.

- Aşağıda tanımlı personel; bu talimat kapsamında yapılacak sınavdan 100 tam puan üzerinden en az 30 puan almış olmalıdır:
Onaylayıcı, destek personeli veya motor, APU, iniş takımı, komponent veya parça üzerinde yapılan bir bakım işlemi sonrası CRS düzenlemek üzere yetkilendirilmeyen ancak task eğitimi gibi belirli eğitimleri alarak tanımlı hava aracı veya motor, APU, iniş takımı, komponent, parça üzerinde işlem yapmak için onaylı bakım kuruluşlarınca yetkilendirilecek teknik personel

- Aşağıda tanımlı personel; bu talimat kapsamında yapılacak sınavdan 100 tam puan üzerinden en az 60 puan almış olmalıdır:
SHY-145 veya SHY-147 kuruluşlarınca, teorik ya da pratik eğitmen olarak yetkilendirilen veya yetkilendirilecek personel.
SINAV SİSTEMİ:
- Sınav soru sayısı 80, süresi 120 dakikadır.
- Sınavda;
     - 10 adet dil bilgisi,
     - 15 adet kelime bilgisi,
     - 15 adet çeviri,
     - 15 adet paragraf,
     - 15 adet boşluk doldurma,
     - 10 adet cümle tamamlama sorusu bulunmaktadır. 
- Testlerde kullanılacak sorular dört seçeneklidir.
- Hava aracı bakım dokümanlarının doğru anlaşılması ve yorumlanmasının ölçülmesi hedeflenmektedir.
- Testlerde kullanılan terminoloji için aşağıdaki uçak bakım dokümanları referans alınmaktadır:
     - Uçak Bakım El Kitapları
     - Komponent Bakım El Kitabı
     - Minimum Ekipman Listesi
     - Arıza Teşhis Manueli
     - Hava araçları için yayınlanmış servis bültenleri
     - Sorular ATA Chapter’lardan teknik terimler içermektedir.
 
SINAV İTİRAZI:
Dil yeterliliği sınav sonucu bildirilmiş aday sınavının yeniden değerlendirilmesini talep edebilir. Bu durumda aşağıda belirtilen şekilde bir yol izlenir:
İtiraz başvuruları, yazılı olarak Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla sınav sonucunun ilan tarihinden itibaren 10 iş günü içerisinde doğrudan Telepathy Academy onaylı sınav merkezine ulaştırılır. Yazılı itiraz başvurusuyla birlikte itiraz değerlendirmesi hizmet bedelinin (sınav ücreti ile aynıdır) ödendiğine dair dekont ek olarak sınav sonucunun ilan tarihinden itibaren 10 iş günü içerisinde Telepathy Academy onaylı sınav merkezine ulaştırılır. Sınav sonucunun değişmesi durumunda itiraz ücreti adaya geri ödenir. Yeniden değerlendirmeye tabi tutulan sınavın sonucu itirazın yapılmasından sonra en geç 15 iş günü içerisinde kesinleştirilerek adaya yazılı olarak bildirilir. Ayrıca, yeniden değerlendirmeye tabi tutulan sınavın sonucu, sınav sonucunun kesinleşmesinden itibaren 10 iş günü içerisinde SHGM’ye bildirilir. Usullere uygun olarak yapılmayan yeniden değerlendirme talepleri ile yeniden değerlendirilmesi tamamlanarak notu kesinleşmiş sınavlara yönelik mükerrer itirazlar değerlendirilmez.

Register Form

Gender